Laboratorium info

Centrum badań mniemanologicznych

Niezwykle istotną sprawą w wychodzeniu z alkoholizmu są terapie odwykowe. Ale aby chcieć im się poddać należy dowiedzieć trochę więcej o samej istocie nałogu.

Alkoholizm jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych ( wg różnych źródeł od 8 do 14 %). W dużej części jest to dziedziczne, często towarzyszą temu inne zaburzenia i uzależnienia (zwłaszcza dot. to nikotyny), lęki, zaburzenia nastroju i antyspołeczne zaburzenia osobowości. Mimo, że wiąże się ze znaczną zachorowalności i śmiertelnością, alkoholizm jest często niedoceniany w środowisku klinicznym lub podstawowej opiece zdrowotnej. Krótki przegląd dostępnych metod, jak szybko zidentyfikować problem picia i przywrócić szybko stan sprzed alkoholizmu.
Problem picia może być skutecznie leczony przez lekarzy pierwszego kontaktu. Bardzo pomocne są terapie odwykowe, odbywające się w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą na całe życie z nawrotami. Ze względu na potencjalnie poważne skutki diagnozy, oceny alkoholizmu powinny być szczegółowe. Alkoholizm jest traktowany przez wiele metod psychospołecznych z, lub bez farmakoterapii, że możliwa jest poprawa stopnia nawrotu choroby. Badania przesiewowe picia, czyli problem alkoholizmu i musi stać się integralną częścią rutynowych badań przesiewowych, powinny być wypełniane specjalne kwestionariusze, dot. stanu zdrowia, skierowane do młodzieży i wszystkich dorosłych, szczególnie kobiet w wieku rozrodczym, ze względu na ryzyko powstania zespołu alkoholowego.

Nadużywanie alkoholu jest związane ze znacznym wzrostem zachorowalności i umieralności (100 tysięcy zgonów rocznie), społecznymi i prawnymi problemami, aktami przemocy i wypadkami. Alkoholizm jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych w populacji ogólnej: pojedyncze uzależnienie od alkoholu, przechodzące w ciężką postać alkoholizmu, wynosi od 8 do 14 %.
Proporcja uzależnienia od alkoholu, do nadużywanie alkoholu, wynosi 12:58. Częstość występowania alkoholizmu jest jeszcze bardziej powszechny u mężczyzn, ale wzrasta u kobiet, a proporcja liczby uzależnionych kobiet do mężczyzn zmniejszył się do jednego z dwóch. Seria pijackich libacji często rozpoczyna się w okresie dojrzewania, około 40 procent alkoholików rozwija swoje pierwsze objawy między 15 a 19 rokiem życia.

Alkoholizm często pozostaje nierozpoznany, a stopa badań przesiewowych w konsumpcji alkoholu, w placówkach ochrony zdrowia jest niższy niż 50 procent. U niektórych pacjentów może również występować odmowa udostępnienia informacji ze względu na wstyd lub strach przed napiętnowaniem. Może to prowadzić do utraty informacji na temat medycznych i psychiatrycznych, możliwych powikłań chirurgicznych, nieoczekiwanych objawów abstynencyjnych, interakcji i utraty możliwości profilaktyki, w tym interwencji w czasie ciąży, aby zapobiec szkodliwym skutkom alkoholu na płód. Zbyt często, pacjentów, szczególnie starszych, nadal leczy się objawowo – bez nawiązania do warunków związanych z alkoholem, czyli bez uznania podstawowego problemu. Istnieje wiele powodów, dlaczego nie ma na całym świecie tendencji lekarzy do zaniedbań lub nie zdawania sobie sprawy z objawów nadużycia alkoholu, być może jest to problem niewłaściwej postawy, niewystarczającego kształcenia medycznego w szkołach w tej dziedzinie (brak informacji o możliwości leczenia poprzez terapie odwykowe), a następnie niski poziom zaufania do leczenia są tymi kluczowymi elementami.

Dlatego tak istotna jest rola rodziny i oczywiście samego uzależnionego do wzięcia się za ten problem i poddaniu się terapii, najlepiej w wyspecjalizowanych ośrodkach leczenia uzależnień, w co najmniej 2 tygodniowych turnusach terapeutycznych.

Posted 05:03 by: admin | Category: Dbaj o zdrowie | Możliwość komentowania Terapie dla alkoholików została wyłączona | Tagi: ,

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Ostatnie wpisy

Popularne słowa

czerwiec 2011
P W Ś C P S N
« lis   gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Wordpress theme from ATILLUS