Laboratorium info

Centrum badań mniemanologicznych

Większość naszych urlopowiczów i turystów udaje się do ciepłych krajów, aby zażyć tam odpoczynku, wygrzać się w słońcu i zwiedzać okoliczne zabytki, często starożytne. I nie ma się temu co dziwić. Ale są tez kraje w których przyciąga co innego – surowość klimatu i rozwiązania codziennych problemów wynikających z niskich temperatur tam panujących. Dobrym i bliskim przykładem jest dla nas sąsiednia Norwegia, ciągnąca się prawie pionowo, od zbliżonej do nas szerokości geograficznej, aż hen za koło polarne. Wprawdzie stolica, Oslo jest jeszcze o klimacie podobnym do naszego, ale już północna część tego kraju to dla naszych rodaków coś egzotycznego.

Przepiękne fiordy i lodowce, niezwykle sympatyczni ludzie skłaniają do tego, iż warto odwiedzić ten kraj. Dotychczas bowiem naszym rodakom ta kraina kojarzy się z dobrze płatną pracą w sektorze rybnym lub metalowym. Duża ilość spawaczy z naszych stoczni powędrowała tam po lepsze płace. Ale nie ma się co łudzić, iż byle jaki „szwajser” może liczyć na aprobatę jego umiejętności przez tamtejszych pracodawców. W tym kraju lipy się nie odstawia. A po pracy źle jest widziane hałaśliwe zachowanie podpitych osobników, uważających, że już są panami świata, bo wypili trzy lub więcej piw. Skandynawowie wprawdzie też za kołnierz nie wylewają, ale presja społeczna jest taka, iż nie są w tym momencie uważani za święte krowy, wręcz odwrotnie. Nie do pomyślenia jest też sytuacja, aby monter na konstrukcji stalowej chwiał się od procentów. Z miejsca wylatuje z roboty. Nie ma zlituj się.I to chciałbym uświadomić potencjalnym naszym krajanom, szukającym tam pracy.

Posted 08:33 by: admin | Category: Pracujemy | 3 komentarze | Tagi: , ,

3 komentarze

  1. Mieliśmy kiedyś wypadek samochodowy w norweskich górach. Takiej życzliwości, jakiej zaznaliśmy od tamtejszej policji i ludności tylko pozazdrościć.

    Pingback - autor: szib.net » Archiwum » Oslo — 26/04/2008 @ 04:01

  2. Byłem w Norwegii, w tym w Oslo. I potwierdzam, że jest to miasto godne odwiedzenia

    Pingback - autor: Oslo | Suwałki - Strefa PSP - RęcePrecz OdTybetu — 20/08/2008 @ 02:47

  3. Piękna jest Norwegia – góry połączone z morzem, a kilkanaście kilometrów dalek wspaniałe lodowce

    Pingback - autor: Oslo — 13/09/2008 @ 03:13

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Ostatnie wpisy

Popularne słowa

marzec 2008
P W Ś C P S N
    kw. »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Wordpress theme from ATILLUS